Полетите на кучетата в космоса са серия биологични експерименти, включващи провеждането на изследвания върху възможностите на живите същества за полет на геофизически и космически ракети, наблюдение на поведението на високо организираните животни в условията на такива полети, както и изучаването на сложните явления в извънземното пространство.
Учените са изследвали въздействията върху животни на повечето фактори от физическо и космическо естество: изменение на силата на тежестта, вибрации, пренатоварване, звукови стимули с различна интензивност, влияние на космическото лъчение, хипокинезия и други. При провеждането на такива експерименти в Съветския съюз допълнително се провеждат и изпитания на системата за аварийно спасяване на главните пасажерски части на ракетата.
Повечето изследвания с кучета са проведени в СССР през 50-те и 60-те години на 20 век. През 60-те години няколко кучета са изстреляни в горните слоеве на атмосферата от Китай.
„Лайка“ е и названието на порода кучета, подобни на хъскито. Името ѝ е сменено на Кудрявка („къдрава“). Наричана е още Жучка („бръмбарче“) и Лимончик („лимонче“). Американската преса я нарича „Мутник“ (съчетание от английското „mutt“ – куче от смесена порода, и „Спутник“).
Лайка умира няколко часа след изстрелването от стрес и прегряване, вероятно причинени след неуспешното отделяне на излишния товар от животоподдържащия модул.
Истинската причина и време на смъртта ѝ не са оповестени чак до 2002 г. Вместо това се твърди, че Лайка загива в резултат на привършване на кислорода. СССР настоява, че тя е подложена на евтаназия, преди да привърши кислородът.
Въпреки че Лайка не оцелява, експериментът доказва, че жив пътник може да бъде изстрелян в орбита около Земята и да издържи на безтегловността. Това проправя пътя за полет на човек и осигурява на учените първите данни за това как живите организми понасят полет в космоса.
На 31 януари 1961 г. Хам е поставен в космическия кораб „Мъркюри-Редстоун 2“ и е изстрелян в космоса от космодрума на Кейп Канаверъл. Това е суборбитален полет. Корабът достига височина 253 км. Полетът продължава 16 минути и 39 секунди. Далечина на полета – 679 км. По време на полета в кабината на кораба пада налягането на въздуха, но Хам не пострадва от това, тъй като е облечен в скафандър.
По време на полета Хам, в отговор на светване на син цвят, трябвало не по-късно от пет секунди да дръпне ръчка, ако не го направел, той щял да получи удар от електрически ток в единия крак. Хам изпълнява своята задача. Реакцията на Хам в космоса била само една секунда по-бавна, отколкото на Земята. Хам потвърждава, че в космоса той може да изпълни своите задачи така, както и на Земята.
Корабът „Мъркюри“ с Хам на борда се приводнява в Атлантическия океан и бил качен на спасителния кораб.
Полетът на Хам е предпоследната репетиция преди първия орбитален полет на американски астронавт в космоса. Последно от шимпанзетата е летял Енос.